Akdeniz Paktı(1936)

Akdeniz için Birlik (AiB) Avrupa ve Akdeniz Havzası‘ndan 43 ülkenin yer aldığı hükûmetler arası bir kuruluştur: Avrupa Birliği‘nden 28 üye devlet ve Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Güneydoğu Avrupa‘dan 15 ortak Akdeniz ülkesini kapsar.

Birlik, 1995’te kurulan ve Barselona Süreci olarak bilinen Avrupa-Akdeniz Ortaklığı’nı güçlendirme amacıyla Temmuz 2008’de Akdeniz için Paris Zirvesi’nde oluşturulmuştur.

Birliğin amacı, Akdeniz bölgesi genelinde istikrar ve entegrasyonu teşvik etmektir. Birlik, Akdeniz’in iki kıyısı arasında ortak mülkiyet, ortak karar alma ve ortak sorumluluk prensipleri temelinde bölgesel stratejik meselelerin tartışılması için bir forum teşkil eder. Başlıca amacı, ülkelerin sosyoekonomik kalkınmasını desteklemek ve bölgede istikrar sağlamak üzere Akdeniz bölgesinde hem Kuzey-Güney hem de Güney-Güney entegrasyonunu artırmaktır. Kuruluş, yürüttüğü eylemlerle insani kalkınmayı teşvik etmek ve sürdürülebilir kalkınmayı desteklemek şeklinde iki temel dayanağa odaklanmaktadır. Birlik bu amaçla, kırk üç ülkenin ortak aldığı karar doğrultusunda farklı ölçeklerdeki bölgesel projeleri ve girişimleri belirleyip desteklemekte ve etiketlemektedir. Bu proje ve girişimler, AiB Üye Devletleri’nin denetiminde 6 faaliyet sektörüne odaklanmaktadır: 

  • İş Geliştirme
  • Yüksek Eğitim ve Araştırma
  • Sosyal ve Sivil İşler
  • Enerji ve İklimle İlgili Eylemler
  • Ulaşım ve Kentsel Gelişim
  • Su ve Çevre

About satalker34

One comment

  1. Akdeniz paktı konusunda güzel bilgi teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Watch Dragon ball super